Příznaky alergie - jak poznám, že jsem alergik?

Příznaky alergie


Příznaky alergie mohou být různé, záleží na tom na jakou látku (alergen) organismus reaguje. Jiné projevy jsou u potravinové alergie a jiné např. u alergie kožní. Také síla alergické reakce může být pokaždé různá, podle toho, jak dlouho a v jakém množství alergen působí. Některé příznaky alergických reakcí mohou být až životu nebezpečné. Zejména u otoku jazyka nebo hrtanu, musí být postiženému poskytnuta okamžitá lékařská péče! Velmi silná reakce organismu na alergen, může vést až k anafylaktickému šoku.

Je velmi důležité, snažit se alergenům vyhýbat, bohužel u některých typů alergie to není úplně možné. Zejména u alergií na látky ve vzduchu, kterým není tak lehké se vyhnout.

Příznaky alergie podle typu alergie


Kožní alergie + alergie léková

Už samotný název nám napovídá, že příznaky alergie budou viditelné zejména na kůži. Většinou jde o ekzém nebo vyrážku různého rozsahu, může tvořit celá ložiska, ale také jednotlivé pupeny. Dále je to svědění nebo pálení kůže nebo puchýřky. Nejčastější alergický projev na kůži je kopřivka a atopický ekzém. Rozsah podráždění kůže závisí na typu a síle alergické reakce.

Potravinová alergie

V tomto případě na alergeny obsažené v potravinách reaguje alergickou reakcí trávicí trakt. Mezi nejčastěji popisované příznaky v tomto případě patří průjmy, zvracení a křečovitá bolest břicha. Může však dojít i k mnohem závažnějším příznakům, jako jsou dušnost, respirační příznaky nebo svědění kůže. Je známo, že například alergie na arašídy vyvolává zvlášť silnou alergickou reakci, vedoucí až k smrti.

Alergické onemocnění horních cest dýchacích

U tohoto typu alergie se může vyskytovat tzv. alergická rýma, která má podobné příznaky jako klasická rýma, to znamená výtok z nosu, podráždění sliznic. Dalšími příznaky mohou být záněty horních cest dýchacích, nebo zánět středního ucha. K mnohem závažnějším příznakům provázející tento druh alergie patří astma, které se projevuje zejména dušností.

Hmyzí alergie

Po bodnutí hmyzem, který do těl vyloučí jed a pro alergika v podstatě alergen, vznikají různé puchýře a otoky. Životu nebezpečný může být otok jazyka nebo hrtanu.